Це дата, коли півострів перейшов під фактичний контроль Росії ще до так званого «кримського референдуму». Це підтвердив Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ). У ніч на 27 лютого 2014 року російські військові захопили будівлі Верховної Ради та Уряду Автономної Республіки Крим і повісили на них російські прапори.
Чому це важливо. Крим досі тимчасово окупований Росією. Там відбуваються правопорушення, незаконні переслідування, ув’язнення, репресії українців та кримських татар, формування військової бази Росії. Наразі невідомо, коли півострів вдасться повернути Україні.
Детальніше. У лютому та на початку березня 2014 року в Україні тривала Революція Гідності. 21 лютого тодішній Президент Віктор Янукович утік зі свого маєтку в Межигір’ї до Росії. Прихована фаза окупації Криму Росією розпочалася ще 20 січня 2014 року. Саме тоді на півострові з’явилися вантажівки без номерів, так звані «зелені чоловічки» — озброєні військові без розпізнавальних знаків. Також на території півострова сформувалося збройне формування з російських «козаків», яке називало себе «самообороною Криму».
26 лютого у Сімферополі відбувся багатотисячний мітинг кримських татар та проукраїнських активістів на підтримку територіальної цілісності України. На противагу цьому мітингу організували мітинг «Русского єдінства». Ним керував поплічник російських окупантів Сергій Аксьонов. Під ранок 27 лютого спецпідрозділи ГРУ Росії зайняли приміщення Верховної Ради і Ради Міністрів Криму і вивісили над ними прапор Росії. Тоді ж Верховна Рада Криму на вимогу загарбників оголосила про проведення на півострові референдуму про приєднання до РФ.
Поки на материковій частині України тривала зміна влади, у Криму відбувалися антиукраїнські виступи, якими керували росіяни. Потім російські військові захопили органи влади півострова і військові частини Збройних Сил України.
16 березня окупанти провели так званий «референдум», згідно з яким мешканці Криму буцімто хотіли приєднатися до складу Росії. Його результати сфальсифікувала російська влада, адже, явки, необхідної для ухвалення рішення, не було.
6 березня 2014 на сайті кримськотатарського телеканалу ATR провели онлайн-референдум.
Більшість людей, які взяли у ньому участь, були проти приєднання Криму до Росії. 7 березня перший кримськотатарський телеканал ATR окупанти відключили від інтернету.
18 березня Крим незаконно й безпідставно «приєднали» до Росії. Влада Росії спочатку повністю заперечувала свою причетність до подій на півострові. Однак 17 квітня 2014 року президент Володимир Путін публічно визнав, що у Криму діяли російські військові.
Учасники окупації отримали медалі «За повернення Криму».
Анексію Криму й так званий «референдум» не визнають Україна, більшість країн світу, Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй, Парламентська асамблея Ради Європи та низка інших українських і міжнародних організацій. Натомість Росія трактує тимчасову окупацію півострова як «повернення Криму до Росії».
Немає коментарів:
Дописати коментар